Wydawca treści

 
 
 

O Wojewódzkim Urzędzie Pracy

Wojewódzki Urząd Pracy jako Instytucja Pośrednicząca w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020

Na podstawie porozumienia w sprawie realizacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020 zawartego w dniu 13 stycznia 2015 r., z późn. zm. Instytucja Zarządzająca tj. Ministerstwo Rozwoju, powierzyła Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Rzeszowie rolę Instytucji Pośredniczącej w ramach I osi priorytetowej POWER 2014-2020.

Do zadań Wojewódzkiego Urzędu Pracy, jako Instytucji Pośredniczącej w ramach POWER należy m.in.: wybór projektów do dofinansowania; podpisywanie umów o dofinansowanie projektu oraz monitorowanie postępów realizacji programu i weryfikacja osiąganych celów w zakresie EFS; zlecanie płatności na rzecz beneficjentów i weryfikacja poprawności ponoszonych przez nich wydatków oraz działalność informacyjno – promocyjna.
 
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną Samorządu Województwa Podkarpackiego. Działa na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. t.j. z 2016 r. poz. 645 z późn. zm.) i obejmuje swoją działalnością teren województwa podkarpackiego.


Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie zajmuje się m.in.:
  • doradztwem bezrobotnym i poszukującym pracy
W naszych strukturach funkcjonuje Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Rzeszowie. W ramach Centrum funkcjonują również stanowiska pracy w Oddziałach Zamiejscowych w Krośnie, Przemyślu, Tarnobrzegu. Nasi doradcy zawodowi świadczą bezpłatne usługi z zakresu poradnictwa zawodowego dla dorosłych i młodzieży wchodzącej na rynek pracy. Z myślą o bezrobotnych i poszukujących pracy organizujemy tematyczne warsztaty i spotkania informacyjne.
Odnośnik do strony:
 
  • pomocą w poruszaniu się po europejskim rynku pracy
Nasi doradcy EURES pomagają poszukującym informacji oraz pracodawcom w poruszaniu się po europejskim rynku pracy. Informujemy o warunkach życia i pracy w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Prowadzimy międzynarodowe pośrednictwo pracy. Pomagamy zagranicznym pracodawcom znaleźć odpowiednie kadry pracownicze na podkarpackim rynku pracy, a poszukującym pracy – bezpieczne zatrudnienie poza granicami kraju. Przyjmujemy i rozpatrujemy wnioski bezrobotnych o wydanie odpowiednich zaświadczeń lub decyzji w celu ustalenia zasiłku dla bezrobotnych, którzy pracowali za granicą w krajach Unii Europejskiej, Islandii, Szwajcarii oraz Norwegii.
Odnośnik do strony:
 
  • inwestycjami w kadry regionu
Dysponujemy środkami, które można pozyskać na realizację projektów z zakresu rozwoju zasobów ludzkich. Pełnimy w województwie podkarpackim funkcję Instytucji Pośredniczącej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014. Prowadzimy aktywną działalność w zakresie przygotowywania i realizacji projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Projekty te odnoszą się do celów strategicznych urzędu i uzupełniają realizację regionalnej polityki rynku pracy.
Odnośnik do strony:
 
  • prowadzeniem świadczeń pracowniczych
Od 1 stycznia 2012 wykonujemy zadania związane z ochroną roszczeń pracowniczych. Dzięki systemowi Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach, które są niewypłacalne, mają gwarancję otrzymania wynagrodzeń i innych świadczeń związanych z pracą. Mogą także ubiegać się o zaliczkę z funduszu na poczet niezaspokojonych przez pracodawcę roszczeń pracowniczych.
Odnośnik do strony:
 
  • gromadzeniem i wykorzystaniem obszernej wiedzy o rynku pracy
Jesteśmy skarbnicą wiedzy na temat przemian i kierunków rozwoju rynku pracy. Od lat pracujemy na rzecz naszego regionu. Gromadzimy informacje o rynku pracy województwa podkarpackiego, opracowujemy szereg dokumentów. Na podstawie zebranych przez nas materiałów dokonujemy oceny sytuacji rynku pracy na Podkarpaciu. Każdego roku opracowujemy Regionalny Plan Działania na Rzecz Zatrudnienia, który określa najistotniejsze przedsięwzięcia na rynku pracy oraz grupy bezrobotnych i innych osób wymagających wsparcia.
Odnośnik do strony:

 
Dane kontaktowe:
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie
ul. Adama Stanisława Naruszewicza 11,
35 - 055 Rzeszów
Kancelaria: (17) 74 32 807 
Email: wup@wup-rzeszow.pl
rzwu@praca.gov.pl
Facebook: facebook.com/wuprzeszow
Strona POWER WUP Rzeszów: http://wuprzeszow.praca.gov.pl/
Strona WUP Rzeszów: http://power.wuprzeszow.praca.gov.pl/
 
Punkt Informacyjny Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie:
Telefony do konsultantów:
tel.: (17) 743 28 05
tel.: (17) 850 92 00
tel.: (17) 850 92 35
Godziny pracy
pon. - pt. 7.30 - 15.30.

 
 

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełniący rolę Instytucji Pośredniczącej w systemie realizacji Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 wprowadził m.in. w celu promowania kultury przeciwdziałania nadużyciom finansowym i korupcji „Politykę przeciwdziałania korupcji i nadużyciom finansowym w WUP w Rzeszowie".
Elementem Polityki jest „Deklaracja w zakresie przeciwdziałania, wykrywania i zwalczania w WUP nadużyć finansowych i/lub korupcji", która stanowi między innymi, iż:
  • WUP zobowiązuje się przestrzegać norm prawnych, etycznych i moralnych na najwyższym poziomie, zasad rzetelności, obiektywizmu i uczciwości oraz pragnie być postrzegana jako Instytucja przeciwna nadużyciom finansowym, korupcji oraz konfliktom interesów w sposobie prowadzenia swojej działalności.
  • Przestrzeganie norm prawnych, etycznych i moralnych na najwyższym poziomie, zasad rzetelności, obiektywizmu i uczciwości WUP oczekuje również od wnioskodawców i beneficjentów oraz ich partnerów realizujących projekty, dla których WUP jest Instytucją Pośredniczącą.
 
Gdzie można zgłosić informacje o podejrzeniu nadużyć finansowych i korupcji
Wszelkie informacje w zakresie zdarzeń o naturze korupcyjnej, w tym dotyczące pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, można przesyłać:
  • pocztą na adres:
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie
ul. Adama Stanisława Naruszewicza 11,
35 - 055 Rzeszów
WUP zobowiązuje się do rozpatrywania wszelkich sygnałów dotyczących podejrzenia wystąpienia nadużycia finansowego i/lub korupcji oraz podejmowania stosownych działań.
 
Informacje i dokumenty dotyczące nadużyć finansowych i korupcji
 
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na stronach internetowych, na których zamieszczone są dokumenty dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania nadużyciom finansowym i korupcji:
http://www.antykorupcja.gov.pl
www.cba.gov.pl
www.policja.pl
http://www.ec.europa.eu/anti_fraud/index_pl.htm
http://www.abw.gov.pl/pl/prawo/zwalczanie-korupcji/286,Wybrane-akty-prawne-odnoszace-sie-do-zjawiska-korupcji.html
 
Praktyczne poradniki
W celu zwiększenia świadomości na temat nieprawidłowości - w tym nadużyć finansowych - zalecamy zapoznanie się z następującymi dokumentami (opracowaniami):
  • Wykrywanie przerobionych dokumentów w dziedzinie działań strukturalnych. Praktyczny przewodnik dla instytucji zarządzających opracowany przez grupę ekspertów z państw członkowskich koordynowaną przez Dział D.2 OLAF – Zapobieganie Nadużyciom
 
  • Identyfikowanie przypadków konfliktu interesów w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w ramach działań strukturalnych. Praktyczny przewodnik dla kierowników opracowany przez grupę ekspertów z państw członkowskich koordynowaną przez dział D.2 OLAF – Zapobieganie Nadużyciom
 
  • Wskazówki antykorupcyjne dla urzędników (dokument opracowany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne)
 
  • Poradnik antykorupcyjny dla urzędników (dokument opracowany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne)
 
  • Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady. Ochrona interesów finansowych Unii Europejskiej – Zwalczanie nadużyć finansowych.